Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Dünya Edebiyatından Seçmeler
Dünya Edebiyatından Seçmeler

Der yemenî pîş-i menî

(Yanımdasın Yemen'desin, Yemen'desin Yanımdasın.)

“Yakınlık ve Uzaklık/ Yemen’dedir Yanımdadır”

der yemenî pîş-i menî, pîş-i meni der yemenî
der çemenî verd-i menî, verd-i menî der çemenî

her sühanî bâ tü merâ, bâ tü merâ her sühanî
her dehenî bûş-i türâ, bûş-i türâ her dehenî
.

Devamını oku...
 

Don Kişot (Don Quijote) - Cervantes Saavedra

Don Kişot (Özet)

Batı Edebiyatından ölümsüzler arasına giren Cervantes Saavedra (1547 - 1616) bir İspanyol yazarıdır. Cervantes'in hayatı bir çok serüvenlerle doludur; çeşitli türlerde verdiği eserleri arasında onu ölümsüzleştiren, Don Kişot (Don Quijote) adlı romanı ve kahramanıdır.

Reşat Nuri Güntekin çevirisiyle yayınladığı Don Kişot adlı kitabının tanıtımından

''Don Kişot'u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karekteri. Dulcinea del Toboso'ya aşıktır, kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır. Seyisi- yardımcısı- dostuSanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu aşık, yaşlı, şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra'nın yazdığı bu romanın başkahramanıdır.''

ÖZET ANLATIM

Don Kişot (Senyör Kesada), köyünün zengin ve soylu kişilerindendir. Şövalye romanları okuya okuya, çağı çoktan geçmiş olan şövalyeliğe özenir. Amacı, gördüğü haksızlıkları gidermek, suçluları, cezalandırmaktır.

Devamını oku...
 

Beydebâ - Bülbül İle Bağcı

Bülbül  ile  Bağcı

— Bağcının bağında, gayet güzel bir gül açmış. Bağcı gülüne âşık olmuşcasına, esen rüzgârdan onu korurmuş. Bir gün bakmış ki, bülbülün biri gül dalına konmuş, yapraklarını birer birer koparıyor! Bülbülü ürkütüp kaçırmış. İkinci gün, Bülbül yine gelmiş, Bağcı onu yine kaçırmış. Üçüncü gün Bülbül tekrar gelerek, gülde hiç bir yaprak komamış! Bunun üzerine, Bağcı bir kapan kurarak Bülbülü tutmuş. Kafese koyup bir güzel hapsetmiş. Bülbül:

— Ey insafsız adam! demiş. Ben sana ne yaptım ki, beni kafese koydun? Eğer sesimi beğendiğin için yaptınsa, ben zâten senin bağının bülbülü değil miyim?» diye kafese kapatılmasının hikmetinden suâl edince, Bağcı:

Devamını oku...
 
Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.