Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Dünya Edebiyatından Seçmeler Dünya Edebiyatından Seçmeler Don Kişot (Don Quijote) - Cervantes Saavedra

Don Kişot (Don Quijote) - Cervantes Saavedra

Don Kişot (Özet)

Batı Edebiyatından ölümsüzler arasına giren Cervantes Saavedra (1547 - 1616) bir İspanyol yazarıdır. Cervantes'in hayatı bir çok serüvenlerle doludur; çeşitli türlerde verdiği eserleri arasında onu ölümsüzleştiren, Don Kişot (Don Quijote) adlı romanı ve kahramanıdır.

Reşat Nuri Güntekin çevirisiyle yayınladığı Don Kişot adlı kitabının tanıtımından

''Don Kişot'u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karekteri. Dulcinea del Toboso'ya aşıktır, kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır. Seyisi- yardımcısı- dostuSanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu aşık, yaşlı, şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra'nın yazdığı bu romanın başkahramanıdır.''

ÖZET ANLATIM

Don Kişot (Senyör Kesada), köyünün zengin ve soylu kişilerindendir. Şövalye romanları okuya okuya, çağı çoktan geçmiş olan şövalyeliğe özenir. Amacı, gördüğü haksızlıkları gidermek, suçluları, cezalandırmaktır.

Eski bir mızrakla bir kılıç, küflü bir kalkan ele geçirir; ağır bir zırh ve mukavvadan bir miğferle kuşanır. Şövalye geleneğine uymak için, Dulcinea (Dulsine) adını verdiği bir çiftçi kızını kendine sevgili edindikten sonra, Rossinante diye adlandırdığı cılız atı ile şatosundan ayrılır.

Yolda rastladığı bir hanı şato sanır. Bir deliyle karşılaştığını anlayan hancı, ondan kurtulmak için Don Kişot'a bir silâh kuşanma töreni yapar. Artık Don Kişot şövalyedir.

Onun ilk serüveni, yolda karşılaştığı bezirganların uşaklarından dayak yemesidir. Bu olaydan perişan durumda çıkan Don Kişot, bir köylü tarafından köyüne getirilir. Şatosundaki bütün kitapları, papaz ve berber yakmıştır. Don Kişot buna içerleyerek yeniden işe koyulur... Bu kez yanında, kendisinin silâhşoru saydığı, köylüsü Sanço (Sancho Panza)  vardır.

Don Kişot'un çeşitli serüvenleri bundan sonra başlar:

Yeldeğirmenleri ile savaş, başlangıçtır. Don Kişot, atında, Sanço Panza da eşeği üzerindedir. Yeldeğirmenlerini dev sanan Don Kişot, Sanço'nun bütün uyarmalarına rağmen, onlara saldırmaktan vazgeçmez; sonunda yeldeğirmenlerinin kanatları arasında atı ve kendisi darmadağm olur. Ama yine de aklı başına gelmez; Sanço'yu da arkasından sürükler, birlikte katırcılardan dayak yerler; bir hana uğrarlar, para vermeden çıkarlar; zavallı bir berbere şövalye diye saldırırlar.

Ertesi gün karşılaştıkları kürek mahkûmlarına kurtarmaya kalkarlar, onlardan iyi bir dayak yerler. Böylece çeşitli olay" birbirini izler. Sonunda yine hayli hırpalanmış olarak köye dönerler.

Don Kişot ve Sanço Panza, yeniden köyden kaçar, birçok serüvenin peşinde sürüklenirler: Aynalı Şövalye ile savaş, köy düğünündeki olaylar,  Sanço'nun bir adaya vali oluşu bu serüvenler arasındadır.

En sonunda Don Kişot ağır yaralanır; köyüne gelir. Artık uslanmış, boş hayaller peşinde koştuğuna kendisi de inanmıştır. Yorgun yatağa düşer. Ölüm döşeğinde, bütün malının, servetinin yoksullara verilmesini isteyerek etrafındakilere de, unutmadan, nesi varsa dagıtır. Sonra ruhunu Tanrıya" teslim eder.

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.