Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık

Cibalili çocuklar Kadir Has Üniversitesi'nin başlattığı Komşuluk Hakkı Projesi

Cibalili çocuklar Kadir Has Üniversitesi'nin başlattığı Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında Cibali'yi fotoğrafladı Cibalili çocukların fotoğraflarından oluşan sergi Kadir Has Üniversitesi'nin Cibali Kampüsü'nde izleyiciyle buluşuyor.

Khas Komşuluk Hakkı Projesi'nde ilk olarak Cibalili ilköğretim öğrencileri için "Bir Mahalle Hatırası" adlı belgesel fotoğraf atölyesi başlatıldı. Cibali İlköğretim Okulu ve Fener Rum Lisesi'nden, yaşları 13 ila 16 arasında değişen gönüllü 10 ilköğretim öğrencisine atölyenin birinci aşamasında fotoğraf makinesi hediye edildi.

İkinci aşamada, öğrencilere Kadir Has Cibali Kampüsü’nde geçtiğimiz mayıs-haziran aylarında 48 saatlik teorik ve uygulamalı temel belgesel fotoğraf eğitimi verildi. Ardından çocuklar yaşamlarının geçtiği Haliç kıyılarındaki gündelik hayatı belgelediler.

Devamını oku...
 

Dijital Fotoğraf Makinesi Kullanıcılara Öneriler

1.  İlk kez kullanacağınız hafıza kartını kullanmadan önce mutlaka formatlayın. Bu işlemi yapmadan kullanırsanız çektiğiniz fotoğraflar kaybolabilir.

2.  Çekim yapmaya çıkmadan önce bir poz deneme çekimi yapın. Herhangi bir şey eksik yada problemliyse bu yolla tesbit edip düzeltebilirsiniz.

3.  Bazı digital fotoğraf makineleri preview özelliklidir, çekilen fotoğrafı OK tuşuna bastıktan sonra hafızaya kaydeder. Buna dikkat etmezseniz fotoğraflarınız kaydolmaz.

4.  Amacınıza göre çekim kalitesini değiştirerek belleği verimli kullanınız. Eğer web sitesi tasarımı veya e-posta eki için çekim yapıyorsanız Economy ayarını, fotoğraf baskısı için çekim yapıyorsanız Best ayarını, Arşivlemek için çekim yapıyorsanız Normal ayarını kullanabilirisiniz.

Devamını oku...
 

Fotoğraf Çekim Teknikleri 50 İpucu

Fotoğraf Çekim Tekniği - 50 İpucu

1 - Bakış noktanızı iyi seçin. Bunun için fotoğrafını çekeceğiniz konuyu nasıl göstermek istediğinizi düşünün. Sabit bir konunuz varsa (bina, çeşme vs) etrafında biraz dolaştıktan sonra en iyi açısını bulmaya çalışın. Perspektif hatalarını hesaba katmayı unutmayın!
Farklı bakış açıları geliştirmeye çalışın. Ortalama uzunluktaki bir insanın göz hizası yerine, çok daha yukarıdan ya da aşağıdan da çekimler yapmayı deneyebilirsiniz.

2 - Herhangi bir konunun fotoğrafını çekerken, kompozisyonu yatay ya da dikey oluşturmanız konusunda önceki bilgi ve deneyimleriniz size yol gösterecektir. Bazı konular yatay çekildiğinde bazıları ise dikey çekildiğinde doğru ve güzel fotoğraf verirler. Bunun için ilk başta konunuzu kadrajladığınızda, büyük boşluklar kalıp kalmadığına ve konunuzun kesilen yerlerine bakabilirsiniz.

3 - Çekilecek konuya göre doğru objektif seçimi çok önemlidir. Bazı konular yakından, bazıları ise uzaktan fotoğraflanmalıdır. Bir futbol karşılaşmasında ya da vahşi hayvan fotoğrafları çekerken mutlaka belli bir uzaklıktan fotoğraf çekmemiz gerekir. Bunun için tele objektiflere ihtiyacımız olur. Doğru objektif seçimi için, objektif çeşitlerini ve nerelerde işimize yarayıp yaramayacaklarını iyi analiz etmeliyiz.

Devamını oku...
 
Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.