Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Nazik Erik Hoca Vefat Etti

Nazik Erik Hoca Vefat Etti

Bütün ömrünü vatan ve millet sevdası ile geçiren Nazik Erik Hoca 25 ağustos  2012 cumartesi vefat etmiştir. 26 ağustos pazar günü ikindi namazına müteakip Mimar Sinan Camii'nden Kaldırılacaktır. Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine başsağlı ve sabırlar dileriz.

Kısa Hayatı:

1335/1919’da Isparta’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Isparta’da aldı. Liseyi Antalya’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü bitirdi. Çeşitli şehirlerdeki lise ve eğitim enstitülerinde edebiyat hocalığı yaptı. Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesinde Türkçe okutmanı olarak anadil eğitimi dersleri verdi. Millî Kültür, Bayrak, Türk Edebiyatı, Kubbealtı Akademisi gibi dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Denemelerini, intibalarını, hâtıralarını, siyasî tahlillerini kaleme aldığı bir çok eseri bulunmaktadır. Sâmiha Ayverdi’nin talebesi ve takipçisidir. Çok tatlı, yumuşak konuşma ve yazma üslubu, engin kültürü ve hocalığıyla çok kıymetli bir münevverdir.

Başlıca Eserleri: Şamar Oğlanı, Bu Öğretim, Bu Eğitim, Bu Problemler, Kalemin Ucundan, Ulu Çınarın Gölgesinde,Orada Bir Medeniyet Var Uzakta, Okullarımızda Anadili Öğretimi Ve Yeni Okuma Yazma Sistemi, Nazik Anne'den Dersler, Benim İsparta'm, Dünden Yarına, Varlıklar Neden Niçin Nasıl Var Oldular, Kadın Çocuk Aile,Toplumu Aydınlatanlar İrşad'dır. kubbealtı.org.tr

Ayrıntılı bilgi için: www.nazikhoca.com

Kelime Ve Mâna adlı yazısı içi tıklayınız

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.