Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımı Ayn Rand - Hayatın Kaynağı

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı

İngilizcesi "The Fountainhead" olan bu kitap,  ilk olarak Ak Yayınları tarafından "Bir pınar ki" , İnkilap yayınları tarafından "Pınar" ve son olarak Plato Yayınları tarafından "Hayatın Kaynağı" ile tanındı.

Ayn Rand, asıl adıyla Alişya Rosenbaum 2 Şubat 1905 Rusya'da, St. Petersburg'da doğdu. 6 yaşında kendi kendine okumayı öğrendi. 9 yaşında roman yazarı olmaya karar verdi. Yüksek öğrenim yıllarında desteklediği Kerensky'nin iktidara gelişine ve başından beri yanlış ve tehlikeli gördüğü Bolşevik Devrimi'ne tanık oldu. Felsefe ve tarih üzerine araştırmalar yaptı. Filmlere olan hayranlığı sebebiyle, 1924'te oyun yazarı olarak Sinema Sanatları Enstitüsü'ne girdi. 1925'lerin sonuna doğru Birleşik Devletleri ziyaret etmek için Sovyet Rusya'dan ayrılmaya karar verdi ve geri dönmek istemiyordu. 1926'nın Şubat ayında New York'a vardı. 1929 yılında evlendiği aktör Frank O'Connor'la tanıştı. Frank'ın ölümü ile sona eren evlilikleri 50 yıl sürdü. Ayn Rand, 6 Mart 1982'de New York'da öldü. Ayn Rand'ın kısa hayatını bir sözü ile noktalıyoruz. "En sefil insan amaçsız olandır."

HAYATIN KAYNAĞI (The Fountainhead)

Arka Kapaktan;

"Kollektif beyin diye bir şey yoktur. Kolektif düşünce diye bir şey de yoktur. Bir grup insanın vardığı anlaşma, ya bir uzlaşma, ödün verme sürecidir, ya da birçok bireysel düşüncelerin bir ortalamasıdır. İkincil önem taşıyan bir şeydir. Birincil eylem.. yani mantık yürütme süreci... bir tek kişinin tek başına yapması gereken bir şeydir. Yemekleri bir sürü insana paylaştırabiliriz. Ama kolektif bir midede sindiremeyiz. Hiç kimse kendi ciğerlerini, başkasının yerine solumak için kullanamaz. Hiç kimse kendi beynini, başka birinin yerine düşünmek için de kullanamaz. Vücudun ve ruhun bütün işlevleri bireysel ve özeldir. Paylaşılamazlar ve devredilemezler."

Ayn Rand'ın eserlerindeki başrol karakterleri, okuyucuda çok büyük etki bırakır, sıradışı bir zekaya sahip, kendine çok güvenen mimar Howard Roark böyle biridir.

Lost dizisinin sevilen karakteri Sawyer Fountainhead okurken.

AYN RAND'ın Diğer Eserleri

1934 16 Ocak Gecesi (Night of January 16th)
1936 Yaşamak İstiyorum (We The Living)
1938 Ben, Ego (Anthem)
1943 The Fountainhead
1957 Atlas Silkindi (Atlas Shrugged)
1961 For the New Intellectual
1964 The Virtue of Selfishness (Nathaniel Branden ile)
1966 Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal (Capitalism: The Unknown Ideal)
1967 Introduction to Objectivist Epistemology
1969 The Romantic Manifesto
1971 The New Left: The Anti-Industrial Revolution
1982 İhtiyacımız Olan Felsefe (Philosophy: Who Needs It)

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.