Kültür Sanat ve Edebiyat

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kültür Sanat Etkinlikleri
Kültür Sanat Etkinlikleri
Galeri Selvin - “Sarı Sabır Çiçekleri”

MAHMUT KARATOPRAK
“Sarı Sabır Çiçekleri”
Resim ve Desen Sergisi
20 Kasım – 15 Aralık 2013
GALERİ SELVİN

Geçmişin koleksiyonundan alınarak kurgulanmış; “ herkesin farklı anlamlar yükleyeceği” bir parça – bütün ilişkisi içerisinde göreceği resimler…

Biçim ve düzen olarak yalın, sade, dingin bir o kadar da yalnız kadınlar renkli ve sessizler. Okuyan, arayan, araştıran, yargılayan kadınların fısıldamasında görüyoruz serginin temasını.

Toplam 28 kadının ortak sesi olan yaşanmışlık ve farkında olma halini paylaşıyor izleyici. Hep inceleyen meraklılık, ortak çaba gibi durmuyor hiç birinde. Bireysel tek başında olma hali, huzur ortamında öne çıkıyor sanki. Tüm imgelerin, düz satıhları rahatsız etmeden yer almalarını izliyoruz. Ve her biri izleyiciyle bunları paylaşıyor.

Devamını oku...
 

Türk Kültürü Kongresi Eskişehir'de Toplanıyor

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından 23-27 Ekim 2013 tarihleri arasında, Eskişehir'de "Kültürel Miras" konulu 8. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi gerçekleştirilecektir.


Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Opera ve Bale Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak olan kongrenin bilimsel toplantıları 26 Ekim 2013 Cumartesi günü tamamlanacak. Değişik ülkelerden 110 bilim insanının bildiri sunacağı kongrenin açılış programında Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik konuşma yapacaklar.

Kongre programını PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız..

Kongre programını Word dosyası olarak indirmek için tıklayınız...


 

3. Uluslararası Engelsiz Film Festivali 20-25 Mayıs 2013

3. ULUSLARARASI ENGELSİZ FİLM FESTİVALİ KISA FİLM
YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI


Mind the AD-İstanbul tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan 3. Uluslararası Engelsiz Film Festivali 20-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında hayata geçiyor.

Engellilik, iş göremezlik konusunda kısa ve uzun metrajlı filmlerle toplumda farkındalık yaratmayı ve bu bilincin güçlenerek yayılmasını sağlamayı hedefleyen Uluslararası Engelsiz Film Festivali; “Herkes İçin Eşit Yaşam Koşulları, Eşit Saygı ve Adalet” ana temasıyla çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır.

Devamını oku...
 

Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Hz Sempozyumu

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE TÜRK KADINLARI KÜLTÜR DERNEĞİ (TÜRKKAK) ORTAKLIĞINDA DÜZENLENECEK

Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 14-16 Aralık tarihleri arasında “Bayramım Şimdi” adı altında gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’ni” konu alan sempozyuma yerli ve yabancı 30’un üzerinde akademisyen katılacak.

Türk Tasavvuf tarihinin en büyük ve en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri, Türk akademisyenlerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Fransa, Kanada, Bosnalı akademisyenler tarafından farklı birçok yönü ile katılımcılara anlatılacak.

Sempozyumda gerçekleştirilecek oturumlar; Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin Türk-Osmanlı tarihindeki önemi ve yeri, Tasavvuf düşüncesindeki yeri, İstanbul’un alınışındaki ve Ankara’nın Büyükşehir oluşundaki tasarrufları, sufi model olarak devlet ilişkilerinde rolü, Tasavvufun günümüz Avrupasındaki yeri, Velilik gibi konuları etraflı bir şekilde anlatılacak.

Sempozyum 14 Aralık Cuma günü saat 15.00’de Ankara Resim Heykel Müzesi’ndeki açılışla başlayacak. Ardından 15 Aralık Cumartesi ve 16 Aralık Pazar günü yerli yabancı akademisyenin katılacağı oturumlarla Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü’nde devam edecek. Sempozyumun sonunda ise La Edri bir konser verecek.

Devamını oku...
 

9. Ülkeler El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı

Mekan     : Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Ankara

Tarih  : 30 Kasım - 09 Aralık - 2012

Başlama Saati    :     10:00
Bitiş Saati          :     21:00

Ankara'da 9. kez organize edilen "ÜLKELER EL SANATLARI VE HEDİYELİK EŞYA FUARI", Atatürk Kültür Merkezi'nde 30 Kasım - 09 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenecektir.

50'ye yakın ülke yer almaktadır. Bu fuar, bir anlamda farklı kültürlerin buluşmasına ve kaynaşmasına vesile olacaktır.

Orta Asya'nın giysilerinden yemeklerine, ipek yolunun tarihe armağan ettiği, takılar, kumaşlar, el sanatları ve antik ürünlerinden tutun da İran'ın ipek halısına, gizemli Afrika ülkelerinin oymalıklı ürünlerinden, Uzak Doğunun el sanatına kadar bir çok ürünün Fuar'da sergilenecek olması organizasyonun cazibesini göstermektedir.

 

31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Açılıyor

31. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI AÇILIYOR

İstanbul Kitap Fuarı 17 Kasım 2012 Cumartesi günü 31. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor

Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 17-25 Kasım 2012 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor.  İstanbul Kitap Fuarı’na yurt dışından 40 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarlar katılacak.

 

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında

31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır.

Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı…  Burada İstanbul'un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban'ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis'in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed'in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı'nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz.

Burası 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görürsünüz. İşte Sultan II. Mehmed'in “Fatih” unvanını alışına şahit olacağınız ve İstanbul'un fethini yaşayacağınız yer tam da burası.

Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmıştır. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 m2 olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 m2'lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 3000 m2'lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır.

Devamını oku...
 

İstanbul'un Yabancı Konukları - Seminer

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Şükrü Çoruk “İstanbul'un Yabancı Konukları” başlıklı seminerinde, “Lâle Devri”nin başlangıç döneminde 2 yıl İstanbul’da yaşamış olan İngiliz Yazar Lady Montagu’nun İstanbul’dan yazdığı mektuplarda yer alan gözlemleri hakkında bilgi verecek.

Osmanlı döneminde İngiltere’nin İstanbul elçisi Edward Wortley Montagu’nun eşi, bazı görüşlerinden dolayı feminizmin ilk savunucularından biri olarak kabul edilen İngiliz Yazar Lady Mary Wortley Montagu, İstanbul’dan yazdığı ve sonradan kitap olarak da basılan mektuplarında Osmanlıların kadınlara verdiği değeri anlattı.

“Lâle Devri” diye anılan dönemin başlarında 2 yıl İstanbul’da kalan Lady Montagu, Türk kadınları hakkında şu tespitte bulunmuştu:

“Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.”

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 3


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.