Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Mehmet Âkif Ersoy Sergisi

Mehmet Âkif yılının son günlerinde Âkif'in hatıraları, kapsamlı bir sergiyle görücüye çıkıyor. Türk Telekom'un düzenlediği 'Vefatının 75. Yılında Mehmet Âkif Ersoy Sergisi', aile fotoğraflarından mektuplarına, kitaplarının imzalı nüshalarından hakkında kaleme alınan yazılara, el yazısı notlarından İstiklal Marşı'nın taş plaklarına kadar Âkif'le ilgili pek çok orijinal belgeyi bir araya getiriyor.

Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında Fatih ilçesinin Sarıgüzel semtinde dünyaya gelmiş, 27 Aralık 1936 Pazar günü saat 19.45'te Beyoğlu'ndaki Mısır Apartmanı'nda vefat etmişti. İstiklal Marşı şairimizin 'toprakta gezinen gölgesine toprak çekilmesinin' üzerinden 75 yıl geçti. Vefatının 75., İstiklal Marşı'nın kabulünün 90. yılı olması nedeniyle 'Mehmet Âkif yılı' ilan edilen 2011 yılının da son ayına girmek üzereyiz. Âkif yılının son günlerinde şairin hatıraları kapsamlı bir sergi ile görücüye çıkıyor. Türk Telekom tarafından altı aylık bir çaba sonunda hazırlanan 'Vefatının 75. Yılında Mehmet Âkif Ersoy Sergisi', 1 Aralık Perşembe günü Ankara Resim ve Heykel Müzesi'nde açılacak. 11 Aralık'a kadar açık kalacak sergi, 17-31 Aralık arasında Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'ni mekan tutacak.

Sergi sayesinde Âkif'in aile fotoğraflarını, dostlarına ve ailesine yazdığı mektupları, başmuharrirliğini yaptığı Sebilürreşat'ın cilt örneklerini, Darülfünun muallimliği zamanına ait imtihan kâğıtlarını, imzalı Safahat'ları, ilk Meclis dönemi belgelerini, İstiklâl Marşı hatıralarını, Şehbal, Resimli Mecmua, Hayat, Cumhuriyet, Hakimiyet-i Milliye gibi gazetelerdeki Âkif haberlerini, Turgut Özal'ın bir dergide yayımlanmış Âkif makalesini, vefatından sonra yapılan anma toplantılarıyla ilgili dokümanları ve hakkında yazılan kitapları ilk kez bir arada görme imkânı olacak. Ömer Faruk Şerifoğlu'nun küratörlüğünde hazırlanan sergide kabulünün 90. yılı münasebetiyle İstiklâl Marşı'nın farklı bestelerine ait notalar, taş plaklar, bestekârlarla ilgili görsel malzemeler de yer alıyor. Sergi, Mehmet Âkif'le ilgili bu kadar çok orijinal belgeyi ilk kez bir araya getiriyor.

75. Yıl Sergisi'nde sürpriz belge ve fotoğraflar da bulunuyor. Bunlardan biri İbrahim Alaattin Gövsa'nın muallimlik imtihanıyla ilgili belge. Ahmed Hikmet Müftüoğlu, Mehmet Âkif ile Ferid Kam'ın imzalarının yer aldığı ve sahaflarda bulunan belge, Âkif'in İbrahim Alaattin Gövsa'nın hocalarından olduğunu gösteriyor.

1950'li yıllardaki yol düzenlemelerinden Âkif'in Edirnekapı Mezarlığı'ndaki kabri de nasibini almıştı. Mezar, Edirnekapı Şehitliği'ne Ahmed Naim Baban ve Süleyman Nazif'in yanına taşındı. Vefatının 75. Yılında Mehmet Âkif Sergisi'nde Âkif'in ilk mezarının fotoğrafı da yer alacak. Konya Çelebisi Mehmet Velet İzbudak'ın Mehmet Âkif'e hitaben yazdığı el yazısı not, Resmî Gazete'nin İstiklâl Marşı'nın kabulüne ait 12 Mart 1921 tarihli nüshası, Âkif'in imzalı resimleri de sergide dikkat çeken hatıralardan.

Kaynak: Zaman

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.