Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kültür Sanat Etkinlikleri Kültür Sanat Etkinlikleri Genç Ressamlar Şövale Başına - Yarışma

Genç Ressamlar Şövale Başına - Yarışma

Genç ressamlar şövale başına
Elif KOÇAK / AA


Çağdaş resim ustalarından Şefik Bursalı anısına bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan resim yarışması, genç ve yetenekli ressamların eserlerini bekliyor. Başvurular 26 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığınca  çağdaş resim ustalarından merhum sanatçı Şefik Bursalı anısına bu yıl 11’incisi  düzenlenen resim yarışması için başvurular 26 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında  yapılacak.Yarışmada başarı ödülüne değer görülecek 5 adet eserin her birine 7 bin  TL ve başarı belgesi verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Ömer  Bozoğlu, sanatçının vefatından önce evi ve eserlerini Kültür ve Turizm Bakanlığına  bağışladığını anımsatarak, “Bursalı’nın Ankara’nın Çankaya semtindeki evi  müze haline getirilerek, Bakanlığımızca 1998 yılında Müze-evi olarak açılmış ve  eserleri sergilenmeye başlanmıştır” dedi.

Bakanlığın Şefik Bursalı’nın anısını yaşatmak amacıyla 2001 yılında  “Şefik Bursalı Resim Yarışması” düzenlediğini belirten Bozoğlu, şunları  kaydetti:
“Yarışma 2001 yılından bu yana düzenleniyor. Şefik Bursalı Resim  Yarışması Sergisi’ne katılım sağlayarak eserleri sergilenmeye veya ödüle layık  bulunan sanatçılarımızın isimlerini eserleriyle birlikte kalıcı hale getirerek  gelecek nesillere bir başvuru kaynağı olarak sunmak için yarışmanın kataloğu  hazırlanıyor.
Bu katalog sanatçılar, öğrenciler, araştırmacı ve bilim adamları ile  sanat çevreleri için kalıcı ve değerli bir prestij yayını olma özelliği  taşıyor.”

Sanatçıya destek

Yarışmanın plastik sanatlar alanında sanatçıların çalışmalarına destek  vermek, sergilemek ve kalıcı eser kazandırmak amacında olduğunu dile getiren  Bozoğlu, “Bu yıl 11’incisi düzenlenen yarışmanın katılım formları ve şartnamesi,  valiliklerden (İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri), ilgili fakülte ve dernekler ile  toplama merkezlerinden, www.kulturturizm.gov.tr veya www.guzelsanatlar.gov.tr  adresinden temin edilebilir” dedi.

5 esere 7 bin TL ödül

Bozoğlu, yarışmaya katılmak isteyen genç ve yetenekli sanatçıların  eserlerini 26 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Devlet Güzel Sanatlar  Galerisi Müdürlüğüne, İstanbul’da Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğüne, İzmir’de  Resim Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğüne teslim edebileceklerini bildirdi.
Yarışmanın seçici kurulunda Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi, Prof.  Dr. Adnan Turani, Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, Prof. Şeniz Aksoy’un yanı sıra  Şefik Bursalı ailesinden de bir temsilci bulunacağını kaydeden Bozoğlu, başarı  ödülüne değer görülecek 5 adet eserin her birine 7 bin TL ve başarı belgesi  verileceğini sözlerine ekledi.

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.