Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Bir Usta Bir Çırak - Sergi

Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul şubesi dünyaca ünlü İran’lı ressam Javad Soleimanpour’un sergisine ev sahipliği yapıyor. Ressam Javad Soleimanpour ve  atölyesinde yetişen öğrencisi Lütfiye Batum ile birlikte gerçekleştireceği Pastel Resim Sergisi 22 Eylül tarihinde Saray Kolleksiyonları Müzesi’nde TÜRKKAD İstanbul Şubesi bursiyerleri yararına açılacaktır.

70 çalışmanın yer aldığı sergi 22-28 Eylül tarihleri arasında görülebilir.

Serginin açılışı 22 Eylül Cumartesi, saat 11’de Saray Kolleksiyonları Müzesi’nde (Beşiktaş’ta Kadıköy İskelesinin çıkışında soldaki taş binalar) yapılacaktır.

Sanatçı, 2009 yılında Amerikan Pastel Journel dergisi tarafından düzenlenen Pastel Boya Resim sergisinde 11 bin eser arasından birinci seçilerek resim kariyerinde büyük bir başarı kazanmıştır. 1997 yılından beri Türkiye’de çalışmalar yapan İran’lı sanatçı Javad Soleimanpour Kadıköy’deki atölyesinde dersler vermektedir.

“Baktığım her yerde renkler görüyordum o kadar ki gözlerimi kapattığımda bile kendimi resimlerin arasında buluyordum. Sürekli incelerdim doğayı, çiçekleri, ağaçları her türlü renk ve ışığa karşı ilgim vardı. Renklerin ve objelerin arasındaki ışığı,gölgeyi, ahengi görünce çok mutlu olurdum.Hep resim yapmak isterdim. Sevdiğim herşeyin, herkesin. İnsanlar konuşurken ben onları dinlemez yüzlerini incelerdim. Girintileri, çıkıntıları, gölgeleri...

Resim yaptığım zaman benim için zaman duruyordu. Her zaman aynı duygu yoğunluğunu yaşamak ve her resimde çözümlenmesi gereken onca problemin benim için nefes alıp vermek kadar doğal bir süreç haline gelmesi belki de resimlerimde oluşan ve izleyiciyi ile resim arasındaki bağın tamamen içimden gelen hislerimin ve yüreğimin sesiyle hareket etmemden kaynaklandığını düşünüyorum" Javad Soleimanpour bu şekilde açıklıyor resmin hayatına girişini.

Sanatçı Soleimanpour, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın talebi ile iki özel Atatürk portresi hazırlamış, yine aynı makama 3 adet çalışma daha hazırlamaktadır.

Javad Soleimanpour’un öğrencisi Lütfiye Batum için şöyle bir değerlendirme yapıyor:

“Lütfiye hanım ile birlikte çalışmalarımızı 7 yıldır aralıksız sürdürmekteyiz. Başladığımız noktadan geldiğimiz nokta son derece başarılı… Lütfiye hanımın resim sevgisi içindeki insan sevgisi gibi coşkulu! Çalışkan, araştırmacı ve çok titiz… Bu prensiplerde olduğu için de yaptığı işler de çok düzgün ve doğru… Benim başarılı bulduğum, ümitlendiğim öğrencilerimin başında gelenlerdendir. Kendisiyle gurur duyuyorum.”

Usta” Javad Soleimanpour ve “Çırak” Lütfiye Batum’un “Bir Usta Bir Çırak” başlıklı sergisinden elde edilecek gelir, TÜRKKAD Türk Kadınları Kültür Derneği, İstanbul Şubesi’nden burs alan öğrencilere aktarılacaktır.

Sergi Açılışı:    22 Eylül 2012 saat: 11.00 / Cumartesi

Yer:              Saray Koleksiyonları Müzesi / Beşiktaş

Javad Soleimanpour hakkında;

1965 yılında Tebriz’de doğdu.Tebriz Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde danışmanlık yaptı. 1978’de ilk sergisini başarıyla tamamladı. Saadabat Sarayı Müzesi’nde dünyaca ünlü resimlerin kopya çalışmalarında bulundu. 1993 yılında katıldığı uluslar arası yarışmada birincilikle ayrıldı. 2009 yılında American Pastel Journel Dergisi tarafından hazırlanan uluslar arası yarışmada peyzaj kategorisinde 11 bin eser arasında dünya birinciliği kazandı. Çalışmış olduğu pek çok pastel ve yağlı boya eser, ülkemizin ileri gelen koleksiyonerleri tarafından edinilmiştir. Değişik ülkelerde 50’yi aşkın sergi düzenledi. Halen Moda’da kendi atölyesinde çalışmakta olup, pastel, yağlı boya ve desen dersleri vermektedir. 

Lütfiye Batum hakkında;

1949 doğumlu Lütfiye Batum'un sanata ilgisi küçük yaşlarda başlamıştır. 1969 senesinde Kayseri'de bir makine nakışı atölyesi kurmuş ve 1976 senesine kadar pek çok talebe yetiştirmiştir. Senelerdir farklı dallarda çok kıymetli hocaların atölyelerinde çalışan sanatçı, 2006 senesinden beri hocası Javad Soleimanpour'un atölyesinde pastel boya resim çalışmaları yapmaktadır. Sanatçının ilk sergisidir.


TÜRKKAD
Türk Kadınları Kültür Derneği - İSTANBUL ŞUBESİ
Bağdat Cd. Güzel Sokak No:11/A D:2
Selamiçeşme/Kadıköy/İstanbul
Tel: 0216 359 40 91
Faks: 0216 359 40 92
www.turkkad.org


 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.