Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kültür Sanat Etkinlikleri Kültür Sanat Etkinlikleri İstanbul'un Yabancı Konukları - Seminer

İstanbul'un Yabancı Konukları - Seminer

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Şükrü Çoruk “İstanbul'un Yabancı Konukları” başlıklı seminerinde, “Lâle Devri”nin başlangıç döneminde 2 yıl İstanbul’da yaşamış olan İngiliz Yazar Lady Montagu’nun İstanbul’dan yazdığı mektuplarda yer alan gözlemleri hakkında bilgi verecek.

Osmanlı döneminde İngiltere’nin İstanbul elçisi Edward Wortley Montagu’nun eşi, bazı görüşlerinden dolayı feminizmin ilk savunucularından biri olarak kabul edilen İngiliz Yazar Lady Mary Wortley Montagu, İstanbul’dan yazdığı ve sonradan kitap olarak da basılan mektuplarında Osmanlıların kadınlara verdiği değeri anlattı.

“Lâle Devri” diye anılan dönemin başlarında 2 yıl İstanbul’da kalan Lady Montagu, Türk kadınları hakkında şu tespitte bulunmuştu:

“Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.”

 

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Şükrü Çoruk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 19 Ekim 2012 Cuma günü saat 18.30’da Atatürk Kitaplığı’nda düzenlenen “İstanbul'un Yabancı Konukları” başlıklı seminerinde, Lady Montagu’nun İstanbul’dan yazdığı mektuplarında yer alan Osmanlı’ya dair gözlemleri hakkında bilgi verecek.

Seminer, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

(Haberin yayınlandığı tarih: 19 Ekim 2012 Cuma)

Kaynak: İBB Kültür A.Ş.

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.