Kültür Sanat ve Edebiyat

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Ömer Özercan
Ömer Özercan

ADALET

Biz değirmenci gibiyiz, buğday getiren un, taş getiren kum alır. Adalet arayan taş getirip una talip olmaz, getirdiğiniz şeyle birlikte hakkınızdaki hükmü veren kendiniz olursunuz, değirmenci değil.

...

Medeniyet"in sayısız tanımı yapılmış. Bir tanım da biz yapalım: "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır.

Ömer ÖzercanEtimolojiye Dair Paylaşımlar

Ömer Özercan'dan etimolojiye dair paylaşımlar;


"Şemsiye Arapça şems "güneş", umbrella Latince umbra "gölge" kelimesinden türetilmiş. Eskilerin derdi yağmurdan değil güneşten korunmakmış."
..
İngilizce "safari" kelimesinin kökeni, Arapça "sefer" veya "seferî".

..

candle - chandelle (fr.) - kandil
..
"Günümüz orkestra şeflerinin kullandığı çubuğun (baton) kökeni, mehterbaşının elinde tuttuğu "çevgan"dır (püsküllü, çıngıraklı uzun değnek)."
..
"Araplar mendil kelimesini Latinceden almış. Latince manutergium, manus "el" ve tergere "silmek" bileşiği. Deterjan da buradan geliyor. Deterjan Latince detergere "silmek, temizlemek"ten geliyor. Kök tergere "silmek" kelimesi. Mendil de deterjan da bir şeyleri temizliyor."
..
Kafadâr: Kafâ+dâr'dan. Kafa bizden farklı olarak Ar. "ense" demektir. "Dâr" Farsçada "sahip." Yani "aynı düşüncede ve yardımcı olan."
..

Hârikulâde: Ar. "yırtan, "delen" anlamında خارق "hârık" ve "el-âde"den. Alışılmışı delen, yırtan. Benzeri az görülen.

..

Çarşı: Farsça olup "dört" demek olan "çehâr" ve "taraf, yol" anlamındaki "sû" birleşimi. Çehârsû'dan çarşı. Dört yolun birleştiği merkez.
..

Mütâlaa: Ar. "doğdu, ortaya çıktı" fiili طَلَعَ "tala'a"dan. Bir eseri/metni dikkatlice inceleyerek yeni bilgi ve fikirler çıkarmak.
..


"Meydan" kelimesinin aslı, "medyan." Anlamı "ara, orta". "Medium", "mezzo", "middle", aynı kökten. Medyum: Farklı dünyalar arasında "ara"cı.


Kültür üç beş günde teşekkül etmiyor. Gençlerin dikkatine:
Simit: Türkçeye Arapçadan girmiş bir kelime ama kökeni binlerce yıl öncesine kadar gidiyor. Aramice/Süryanice "samîda" un demek.
 

Önemli olan ADALETTİR

PDF

Şu "eşitlik" saçmalığından vazgeçelim. İnsanlar eşit falan değildir. "Eşit olmama", birinin diğerinden "üstün" olması değil, "farklı" olması manasına gelir.

Eşit muamele gerekli olmadığı gibi zararlıdır, hatta zulümdür.

Önemli olan ADALETTİR.

Eğitimde öğencilere eşit muamele, eşit müfredat, eşit soru, eşit sınav yanlıştır. Öğretmenlere eşit maaş yanlıştır. Her öğrenci kendi şartları, kapasitesi, istidadı, hevesi, çabası vb. istikametinde kendisinin en iyi seviyesine çıkarılmaya çalışılmalı.

"Diğer öğrencilerden daha iyi olmak" öğrenciler için hedef olmamalı, bunun çok yanlış bir şey olduğu anlatılmalı.

Satrançta çok iyi olan birini çok iyi tenis oynayan biri ile mukayese yanlıştır. Bütün sınıfı birbiri ile satranç/matematik yarışına sokmaya gerek yok. Kim neyi iyi yapabilecekse onu en iyi şekilde yapabilmesi için eğitim/destek verilmeli, uygun şartlar sağlanmalı. İlkokul bitene kadar sınav yapılmamalı. Önce okuma, anlama, ifade becerileri kazandırılmalı. Cesaret, kendine güven, iletişim becerileri, farkındalık, saygı gibi değerler geliştirilmeli. İlkokul sonuna kadar iyi eğitim verilen çocukların geleceğinden endişe etmeye gerek kalmaz. Sonraki eğitim sürecindeki hata ve noksanları çocukların kendileri telafi edebilir.

Ömer Özercan


 

Prof.Dr. Kenan Gürsoy hakkında...


Bazı gazete ve Twitter hesaplarında bir süredir Prof.Dr. Kenan Gürsoy hakkında haksız, mesnetsiz, mantıksız, tutarsız ithamlar yayınlanıyor. Bunlar, gazetecilerin ve bazı millet(?)vekillerinin ilkesizliği ve cahilliğinin hangi seviyesizliğe inebileceğini gösteren vahim haberler/yazılar. Kenan hocanın bizim savunmamıza ihtiyacı yok, kendisi muhtemelen bu iftira sahipleri ile polemiğe girme tenezzülünde bulunmayacak, gereken cevabı hukukî yollarla verecektir.

Hocanın hemen hemen bütün kitap ve makalelerini okumuş, TV konuşmalarını dinlemiş ve hakkında makale yazmış biri olarak kendi adıma bazı hususları ifade etme ihtiyacı duydum.

1. Kenan hocanın akademik hayatı ortadadır; tezleri, makaleleri, kitapları, konferansları... Bunların yeterliliği, intihal yapıp yapmadığı, başarılı olup olmadığının değerlendirilmesi iddia sahiplerinin bilgi, eğitim ve zekâ seviyelerini aşar. Hocanın -eserleri bir yana- en açık ve özet özgeçmişini dahi okumadıkları, ne zaman nerede nasıl Prof. olduğundan dahi haberdar olmadıkları anlaşılmaktadır.

2. Kenan hocanın herhangi bir kitabını okusalar, konuşma kayıtlarını dinleseler, iddia ettikleri gibi filanca kişi ve guruba mensup, muhip, hayran falan -olmadığı bir yana- olamayacağını kolayca görebilirlerdi.

3. Hoca; köklü bir hikmet geleneğini tevarüs etmiş, aile ortamında İslâm tasavvufunu en rafine biçimde müşahade edip yaşamış, felsefe sahasında lisans, yüksek lisans doktora yapıp Prof. olmuş, bütün eserlerinde bu hikmet mirasını akademik dil, üslup ve usul ile yazmış/söylemiştir. Hocanın ufku, bilgi birikimi, şahsiyeti, fikirleri, eserleri vb. herhangi bir cemaat/gurup çerçevesi ile sınırlandırılamaz.

4. Hoca devletine ve milletine bir akademisyen, diplomat ve mütefekkir olarak hizmet etmiş ve etmektedir. Devlet/millet düşmanları ile birlikte anılması ayıptır, günahtır, suçtur.
Devamını oku...
 

TOKİ

Yazdır


"Modern" kafes tavuklarının yumurtaları bile sağlığa zararlı. Aileleri, tavuk kafesleri gibi istiflenmiş hücrelere tıkıp huzur sağlamak, mahalle inşa etmek mümkün mü? Önce TOKİ'yi yeniden inşa etmeli.

Ömer Özercan

 

Bu oylar AKP'ye verilmedi


"Hayat tarzımıza karışıyorlar" deyip kendilerine benzemeyenleri aşağılayıp; inancına da, kültürüne de, giyimine de hasılı hayat tarzına karışanlara "Halk tarafından" ders olsun diye verildi.

"Demokrasi" diye yıllarca bas bas bağırıp, her seçim öncesi ve sonrası "halk"ı horlayan, aşağılayan, seçme hakkına saygı duymayan "faşist"lere karşı "Halk tarafından" ders olsun diye verildi.

Her fırsatta "gerici, yobaz" diye üzerine yürüdükleri, düşünme ve ifade hakkı tanımadıkları "Halk tarafından" ders olsun diye verildi.

Ey okumuş(?) çocuklar, "orantısız zeka(?)lılar", "her şeyi bilen(?)ler", tatminsiz 68 kuşağının kışkırttığı "halkı halk için halktan kurtarma savaşçıları", başkasına her gün kibirli diye küfreden olimpos tanrıları, toplum mühendisleri, kuş konduranlar, fal bakanlar... bu ülke ve bu halk sizin zannettiğiniz veya elin gavurundan tercüme kitaplarda öğrendiğiniz gibi değil; genetiğinde sizin yüksek IQ'nuzun, "ego"nuzun ve diplomalarınızın anlamanızı sağlayamadığı şeyler var.

Devamını oku...
 

"Muhalif" Olmanız iyi Şeylere Kör Olmanızı Gerektirmez


Arkadaşlar, "muhalif" olmanız iyi şeylere kör olmanızı gerektirmez. Şükür ve "nankör olmamak"la mükellef değil miyiz? Allah hangi ayetlerde "sürekli her şeyden şikayet edin, yakının, söylenin, küfredin, görmezden gelin, az bulun, beğenmeyin, kusur arayın (bulamazsanız yaratın), kulp takın, küçümseyin, kötümser olun, nankörlük edin..." buyuruyor? Ortaya bir elma koyduğumuzda, "ayva nerede? muz nerede? karpuz nerede?..." diye başlamayın, avakado'nun yokluğu elmanın varlığını/değerini yok eder mi?


Ömer Özercan

 

Makul ve Mantıklı Olalım

Bir Diyalogdan Alıntıdır;

Hayvan yanımız korkulacak bir şey değil. İnsanı hayvandan daha aşağı ve tehlikeli hale getiren nefs-i emmaresi'dir. Şeytan muhtemelen kuantumcuları okutacak kadar "zeki" ve "bilgili" idi ama biz şeytana değil, onun şerrinden Allah'a sığınıyoruz. Şeytan'ın secde etmeyi reddettiği varlık ise melek değil "insan" değil miydi?

Bencillik o kadar kötü bir şey değil. Bir kişinin kendi çıkarlarının farkında olması, kendini düşünmesi yaradılışı gereğidir. Başkasına bilerek isteyerek zarar vermek bencillik değil başka bir şeydir. Yeryüzündeki pek çok iyilik, güzellik, doğruluk "bencil" kişilerin sadece kendileri için yapıp ettikleri sayesinde ortaya çıkmıştır.

Bilim ve teknoloji ile ilgilenen, keşif/icat yapan kişilerin çoğu bunu ya para için veya şahsi tatmin için yapar, "insanlık aşkına" değil. Bunları bir kısmı aşırı bencil, küstah, sevimsiz kişilerdir. Son derece bencilce, şahsi çıkarları adına icat ettikleri şeyler insanlığa pek çok diğergam kişiden daha fazla fayda sağlamıştır. Burada "bencilliğe övgü" yok, sadece "bencilliğe sövgü"de aşırı gitmeyelim, makul ve mantıklı olalım diyorum.

Ömer Özercan

 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 5


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.