Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Ömer Özercan Ömer Özercan Milliyetciliğe Dair

Milliyetciliğe Dair

Milliyetçiliğe dair...

Son günlerde arkadaşlar arasında "milliyetçilik" konusu revaçta. Kervana katılıp biz de listeye bir tanım/tarif ekleyelim:

Milliyetçilik; milliyetçi olan, öyle olduğunu düşünen veya iddia eden şahısların düşünüp yapmaları gereken şeylerdir. Öyle çok derin tefekkür, analiz, dil canbazlıkları, sofistike söylemler, model üretmeler, yüksek zekâ, büyük icat, zengin cüzdan, oy patlaması, TV'de açık oturumda rakiplerine haddini bildirmek falan değildir; daha basit ve anlaşılır tavır/tutum gerektirir: Feragat, fedakârlık, vakti/kalbi/bilgisi/tecrübesi ile gençlerin elinden tutmaktır. Hiç bir şey gençlerin eğitimi kadar bir milletin kaderini/geleceğini etkilemez; öyleyse gençlere hitap etmeyen, edemeyen, zaman ayırmayan, emek harcamayan kişiler akademisyen, yazar, milletvekili, işadamı falan olabilir ama milliyetçi olamaz.

Mülkiyeti kendine ait bir yazlığı olan ve senede bir kaç ayını burada "tatil yaparak" geçiren, (hayat boyu üç beş gencin elinden tutup yol yordam öğretmemiş, sofrasına davet etmemiş, dertlerine ortak olmamış, halinden hatırından haberdar olmamış...) kişilerin, şehre dönüp "ne olacak bu milliyetçiliğin hâli?" diye sormaları çok tuhaftır.

Çocuğu kimya okuyup, İngiliz petrol şirketinde işe girdiği için sevinen, çocuğunun bu başarısından dolayı da çevresindekiler tarafından kendisi ve çocuğu tebrik edilen kişinin her gün milliyetçilik adına ahkâm kesmesi ne derece tutarlı bir davranıştır?

Hanımının bir yandan küçük çocukları ile ilgilenip, diğer yandan iftara kendinden habersiz davet edilen misafirlere yarım saat içinde çorba, salata, pilav yetiştirmeye çalışırken, evde ekmek ve çay kalmadığını ve bunların acilen bakkaldan alınması gerektiğini kendisine kaçıncı defadır söylediği arkadaşların, eşlerine acilen yardım etmeleri gerekirken facebook'ta Çinlilere küfür etmekle meşgul olması milliyetçilik değil -en hafif tabirle- öküzlüktür. Sözlerimiz bilumum meclislerden içeridir, hiç kimse bu konuda kategorik olarak tenzih edilmiş değildir (fakir dahil olmak üzere). Yarası olanlar çekinmeden üstüne alınabilir, gocunabilir, rahatsız olabilir. Bunu becerebilenler için az da olsa ümit vardır.

Ömer Özercan

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.