Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

İşin Fıtratı

Facebookta dolanan sağdaki yazı üzerine bir konuşma;

Ömer Özercan: Bazı şeyleri eleştirirken kullandığımız kavramlara çok dikkat etmemiz lâzım. Bir arkadaş, "işin fıtratı" demek isterken "Allah'ın fıtratı" yazmış. Öyle bir ifade kullanılmadığını hatırlattığımda aldığım cevap şöyle oldu:

Filanca: Bu işin fıtratında kaza var demek neye dayanıyor? Kelime oyunu yapmamızın alemi var mı?

Ömer Özercan: Bu da benim cevabım: Bu kelime oyunu değil, 'Allah'ın fıtrat' ile 'işin fıtratı' ifadeleri arasında çok büyük fark var. Kavramları doğru bilmeden/kullanmadan doğru düşünce ve iletişim mümkün olabilir mi? Siz gene istediğinize kızın, eleştirin, gerekirse küfür edin ama naçizane, bunların doğru kavramlar kullanılarak yapılması gerektiğine inanıyorum. Şüphesiz istediğiniz kelimeleri kullanmakta özgürsünüz, sizin tercihiniz.

Filanca: İş şahıs değildir. Onun doğasında olan diyorsanız yaradanın buna vesile olduğunu söylüyorsunuzdur. İşin fıtratında var kaderden kaçılmaz sözü de buradan gelir. O sözün ne amaçla söylendiğini hepimiz biliyoruz. Bu haberden buralara geldiğiniz için de tebrik ederim. Amaç 159 can gibi 301 canında sağ olmasını sağlayabilmek olmalıyken hala haksızı savunur pozisyondasınız.

Ömer Özercan: O kadar can "uygun olmayan yöntem ve araçlar kullanıldığı" için kaybedildi, bu "yöntem ve araçlar" sadece maske veya asansör değildir, onların arka planında, temelinde kavramlar ve fikirler vardır.

Haksızı savunmuyorum, tam aksine, haksızlık olmasın diye yazıyorum. Madenlerde yaşanan kazalar, facialar, trafik kazaları vs de zaten tam olarak "ne farkeder" anlayışıyla yaşanıyor. Amacınıza dair bir yorum yapmadım, doğru bir amacınız olduğundan şüphem yok, bundan dolayı sizi destekliyor ve tebrik ediyorum. Lütfen yazdıklarımı başka yerlere çekmeyin, ne dediğim ve niçin dediğim açıklama gerektirmeyecek kadar açık.

***

Kullandığınız ifade mantıksız ise "iyi ama benim niyetim iyi" diyerek onu mantıklı kılamazsınız. "Demek ki maksadımı/meramımı daha iyi ifade etmem gerekiyor." deyip, ifadeyi mantıklı/tutarlı hale getirmek daha doğru bir tutum olur.

Ömer Özercan

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.