Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Yabancı Yazarlar - Şairler
Yabancı Yazarlar - Şairler

Stefan Zweig - Hayatı

Zengin bir sanayicinin oğlu olan Zweig, 28 Kasım 1881'de Avusturya'nın'   Viyana  şehrinde  doğdu  ve tahsilini  de orada yaptı. Yirmiüç yaşında felsefe doktoru oldu. Aynı yıl, memleketinin en yüksek edebî armağanlarından biri olan "Bauernfeld Şiir Armağanı"nı kazandı.

Stefan Zweig "edebiyatın nayat demek olmadığına inandığı için uzun süren seyahatlere çıktı. 1904'de Paris'e gitti. Başta Jules Romains olmak üzere bir çok ünlü Fransız yazarıyle dostluk kurdu. Sonra Belçika'ya giderek ünlü yazar Emile Verhaeren'le tanıştı. Onun hayatını yazdı, eserlerini Alman diline çevirdi. Roma'da, Floransada, ispanya'da, Afrika'nın çeşitli şehirlerinde yaşadı. İngiltere'ye gitti. Amerika, Kanada. Küba ve Meksika'yı baştan başa dolaştı. Hinaıstan'da bir kaç yıl Kaldı, tiu seyahatleri onu yazmaktan alıkoymuyordu. Bu arada birçok tiyatro eseri yazdı ve bu eserler Almanya başta olmak üzere çeşitli memleketlerde oynandı. Bu geziler ayrıca, Fransız edebiyatı önde olmak üzere, onda yabancı edebiyatlara karşı büyük bir sevgi uyandırdı. Bu sevgi yüzündendir ki, Baudelaire'den, Verlaine'den, Rimbaud'dan, dostu Verhaeren'den tercümeler yaptı ve bu tercümeler büyük yankılar uyandırdı.

Maksim Gorki'nin: "Bu kadar derin bir kitab daha okumadım diyebilirim" şeklinde andığı "Bir Kadının Yirmi Dört Saati"ni, Onu çok üzen Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda yerleştiği, Mozart'ın da doğup öldüğü şehir olan Salzburg'da yazdı.

Devamını oku...
 

Dr. Alexis Carrel

Dr. Alexis Carrel

Bencillik, cimrilik ve ihtiras, şahsiyeti kısırlaştırır, manevi duyguyu karartır, zekayı söndürür.

28 Haziran 1873'de, Fransa'nın Lyon kentinde doğan Alexis Carrel çocukluğunda önceleri annesi tarafından evde eğitilmiştir. Bir işadamı olan babası o daha bir çocukken ölmüştür. Lyon'da eğitim hayatına devam etmiştir. 1904 yılında ABD, Chicago'ya gidene kadar Lyon kentinde hem üniversitede (Lyon Üniversitesi) hem de hastanede çalışmıştır. 1906'ya kadar Chicago Üniversitesi'nde çalışmış, 1906 yılında ise Rockefeller Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün bir üyesi olarak araştırmalarına burada devam etti. 1912'de tam üye olduğu bu kurumda ona Nobel Ödülü'nü kazandıracak olan araştırma ve deneylerin çoğunu yaptı. Hayatı boyunca yaptığı araştırmaların çoğu transplantasyon ve göğüs cerrahisi (torasik cerrahi) üzerinedir. Özellikle transplantasyon üzerine yaptığı deneyler o dönemler için devrim niteliğindedir.

I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunda görev aldı. Savaş döneminde yaralı askerler üzerine yeni tedavi çeşitleri geliştirilmesinde de katkıları olmuştur. Savaş sonrasında özellile fizyoloji dalındaki çalışmalarına devam etti. Doku kültürü üzerine birçok başarıya imza attı. II. Dünya Savaşı'nda Fransa'da bazı görevler aldıktan sonra, 5 Kasım 1944'te Paris'te öldü. Bilimadamı kişiliğinin yanı sıra birçok başarılı kitap yazmıştır.

Ülemizde çevrilen eserleri; '' İnsan Denen Muamma''  (İnsan Denen Meçhul) adlı eseriyle büyük yankı uyandırmıştır.

Devamını oku...
 
Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.